Laserová rejuvenizácia – technológie na omladenie pokožky tváre a tela

Laserová rejuvenizácia je kozmetická procedúra na zlepšenie vzhľadu pleti pomocou laserovej technológie. Procedúra zahŕňa použitie lasera na odstránenie vonkajšej vrstvy kože, čo stimuluje rast nových buniek a produkciu kolagénu.

Laserové omladenie možno použiť na liečbu rôznych kožných problémov, vrátane vrások, poškodenia slnkom, jaziev po akné a stareckých škvŕn. Procedúra sa môže vykonávať na tvári, krku, rukách a iných oblastiach tela.

Existujú rôzne typy laserových omladzovacích procedúr, vrátane ablačných a neablačných možností. Ablatívne lasery odstraňujú vrchnú vrstvu kože, zatiaľ čo neablatívne lasery prenikajú do kože bez poškodenia povrchovej vrstvy. Výber laserového ošetrenia závisí od problému, typu pleti a požadovaného výsledku. Laserové omladenie môže vykonávať iba kvalifikovaný lekár, napríklad dermatológ.

V 75% prípadov boja proti kožným defektom môže laser nahradiť injekcie a operáciu

laserové omladenie tváre

Výhody a nevýhody laserovej kozmetológie 

Výhody

Neinvazívne

Laserové omladenie pokožky je neinvazívny zákrok, ktorý si nevyžaduje operáciu ani rezy a zvyčajne nie je potrebná anestézia. Tým sa eliminujú chirurgické riziká - alergie na anestéziu, infekčné komplikácie.

Stimuluje tvorbu kolagénu

Laserové omladenie pleti stimuluje produkciu kolagénu, proteínu, ktorý dodáva pokožke pružnosť. Môže zlepšiť textúru a pevnosť pokožky, vďaka čomu vyzerá mladšie a zdravšie.

Minimálna doba zotavenia

Laserové omladenie pokožky zvyčajne vyžaduje minimálny čas na zotavenie. Pacienti sa môžu rýchlo vrátiť k svojim každodenným aktivitám.

Nedostatky

Vyžaduje sa viacero ošetrení

Hoci niektoré zlepšenia môžu byť viditeľné po jednom ošetrení, väčšina pacientov vyžaduje viac sedení na dosiahnutie požadovaných výsledkov. To môže spôsobiť, že liečba bude drahšia a časovo náročnejšia.

Môže to byť bolestivé

Laserové omladenie pleti môže byť pre niektorých pacientov nepríjemné až bolestivé, v závislosti od intenzity zákroku a citlivosti pokožky.

Riziko vedľajších účinkov

Ako každé lekárske ošetrenie, aj omladenie pleti laserom so sebou nesie riziko vedľajších účinkov. Môžu zahŕňať začervenanie, opuch, modriny a zjazvenie. V zriedkavých prípadoch môže tento postup spôsobiť poškodenie kože alebo zmeny v pigmentácii kože.

ako funguje laser

Indikácie a kontraindikácie pre laserové omladenie

Indikácie pre laserové omladenie

  • Malé a hlboké výrazové vrásky;
  • Starecké škvrny a poruchy pigmentácie;
  • Jazvy po akné alebo iných kožných ochoreniach;
  • Nerovnomerná štruktúra a tón pleti;
  • Kupérna vaskulárna sieť;
  • Drsná alebo matná pokožka.

Kontraindikácie pre omladenie laserom

  • Tehotenstvo alebo dojčenie;
  • Kožné infekcie (studený vred, herpes);
  • Aktívne akné, rosacea, psoriáza, ekzém;
  • Používanie určitých liekov, ako je izotretinoín (Accutane);
  • Sklon ku keloidným jazvám;
  • Rakovina kože alebo prekancerózne lézie.

Je dôležité poradiť sa s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom alebo kozmetickým chirurgom, aby ste zistili, či je pre vás omladenie laserom to pravé. Môžu zhodnotiť vašu pokožku a anamnézu, aby určili vaše riziká.

príprava na omladenie laserom

Techniky omladzovania laserom

Existujú rôzne metódy omladenia, vrátane chirurgického zákroku, ultrazvukového SMAS liftingu a RF liftingu. Laserová rejuvenizácia je iná v tom, že ide o minimálne invazívny kozmetický zákrok, ktorý využíva laserovú technológiu.

Frakčný laserový resurfacing

Resurfacing sa vykonáva pomocou zafírových, erbiových a frakčných laserov. Na vytváranie mikroskopických rán v koži sa používa frakčný laser, ktorý stimuluje prirodzený proces hojenia pokožky a podporuje tvorbu nového kolagénu. Frakčný laserový resurfacing môže pomôcť redukovať vrásky, jazvy po akné, ochabnutú pokožku a hyperpigmentáciu.

Neablačný laserový resurfacing

Na rozdiel od frakčného laserového resurfacingu, neablatívna technológia neodstraňuje kožu (laserový termolifting, frakčná fototermolýza). Laser prehrieva hlbšie vrstvy pokožky, čo stimuluje tvorbu kolagénu a pomáha zlepšovať textúru a tón pleti. Neablačný laserový resurfacing je menej invazívny ako frakčný laserový resurfacing a často sa používa na liečbu miernych až stredne závažných príznakov starnutia.

Terapia intenzívnym pulzným svetlom (IPL).

IPL terapia využíva široké spektrum svetla na zacielenie na oblasti hyperpigmentácie, zlomených kapilár a iných kožných nepravidelností. IPL terapia môže tiež pomôcť stimulovať produkciu kolagénu a zlepšiť textúru a tón pleti.

Laserová biorevitalizácia (bez injekcie)

Kyselina hyalurónová sa vstrekuje do kožného tkaniva. Moderná laserová technológia vám umožňuje robiť bez injekcií. Pod vplyvom svetelného žiarenia sa otvárajú kanály, ktorými kyselina hyalurónová vstupuje z povrchu do hlbokých vrstiev kože. Počas procedúry dochádza k vyhladeniu textúry pokožky, redukcii mimických vrások, zvýšeniu tonusu a vlhkosti pleti, zlepšeniu pleti a zníženiu viditeľnosti pieh a stareckých škvŕn.

Resurfacing CO2 laserom

CO2 laserový resurfacing je pokročilejšia forma laserového resurfacingu, ktorý využíva oxid uhličitý laser na odstránenie vonkajších vrstiev kože. Táto metóda sa často používa na liečbu hlbokých vrások, ťažkých jaziev po akné a iných významných príznakov starnutia. Brúsenie sa používa na oblasti ako dekolt, tvár, krk a telo. Postup má však dlhšiu dobu zotavenia a je spojený s väčšími rizikami a vedľajšími účinkami v porovnaní s inými metódami.

Príprava na laserové omladenie pleti

Vyberte si správnu kliniku alebo dermatológa

 Uistite sa, že si vyberiete aj skúseného odborníka, ktorý sa špecializuje na laserové omladenie pleti.

Vyhnite sa vystaveniu slnku

Rovnako ako pri laserovom odstraňovaní chĺpkov by ste sa mali vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu aspoň dva týždne pred omladzovacím zákrokom. Opálenie môže poškodiť vašu pokožku a urobiť ju citlivejšou na laser.

Prestaňte používať určité produkty starostlivosti o pleť

Niektoré produkty starostlivosti o pleť, ako sú retinoidy a exfolianty, môžu spôsobiť, že vaša pokožka bude citlivejšia na laser. Týždeň pred zákrokom prestaňte tieto produkty používať.

Hydratácia 

Pitie veľkého množstva vody v dňoch pred zákrokom pomôže udržať vašu pokožku hydratovanú a zlepší výsledky vášho laserového ošetrenia.

Pred postupom dodržujte všetky pokyny

Pred zákrokom vám váš estetik poskytne konkrétne pokyny. Aby ste predišli komplikáciám, musíte dodržiavať všetky odporúčania špecialistu.  

výsledok pred a po

Laserové omladenie krok za krokom

Kroky procedúry laserového omladenia pokožky sa môžu líšiť v závislosti od typu použitého lasera a špecifických potrieb pacienta. Je však možné rozlíšiť niektoré všeobecné kroky:

Konzultácia: Prvým krokom je dohodnúť si konzultáciu s kvalifikovaným a skúseným estetikom. Počas tejto konzultácie sa diskutuje o problémoch a cieľoch pokožky. Lekár bude hovoriť o rôznych typoch laserov a rizikách a výhodách každého z nich.

Príprava: Pred zákrokom vás môže lekár požiadať, aby ste sa vyhli niektorým liekom alebo výrobkom starostlivosti o pleť, ktoré môžu spôsobiť, že vaša pokožka bude citlivejšia na laser. Môže vám tiež odporučiť, aby ste sa niekoľko týždňov pred zákrokom vyhýbali slnku.

laserový resurfacing jaziev

Aplikácia znecitlivujúceho krému: V závislosti od typu lasera a tolerancie bolesti pacienta je možné na ošetrovanú oblasť aplikovať lokálny znecitlivujúci krém.

Ošetrenie laserom: Počas zákroku lekár pomocou ručného laserového zariadenia dodáva laserovú energiu do ošetrovanej oblasti. Laser sa pohybuje po koži v niekoľkých prechodoch, pričom intenzita a trvanie každého prechodu sa prispôsobujú potrebám pacienta. Laserová energia prehrieva pokožku, stimuluje produkciu kolagénu a spúšťa prirodzený proces hojenia tela.

Následné návštevy: V závislosti od typu laserového ošetrenia môže byť na dosiahnutie optimálnych výsledkov potrebná séria sedení. Váš lekár naplánuje následné stretnutia, aby mohol sledovať váš pokrok a vykonať potrebné úpravy vášho liečebného plánu.

Je dôležité mať na pamäti, že omladenie pleti laserom je lekársky zákrok, ktorý by mal vykonávať iba kvalifikovaný a skúsený lekár. Starostlivým dodržiavaním pokynov pred a po zákroku môžete minimalizovať riziko komplikácií a dosiahnuť najlepšie výsledky.

Zotavenie po laserovej rejuvenizácii pleti

  • Bezprostredne po zákroku môžete vidieť začervenanie, opuch a cítiť mierne pálenie podobné úpalu. Tieto príznaky môžu trvať niekoľko hodín až niekoľko dní v závislosti od intenzity postupu;
  • Počas procesu hojenia je dôležité vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu a používať širokospektrálny opaľovací krém s SPF 30 alebo vyšším, pretože vaša pokožka bude citlivejšia na ultrafialové lúče;
  • Možno sa budete musieť niekoľko dní po zákroku vyhnúť aj namáhavému cvičeniu a horúcim sprchám;
  • Aby ste podporili hojenie a znížili riziko infekcie, udržiavajte ošetrovanú oblasť čistú a zvlhčenú. Váš lekár vám môže odporučiť špeciálny zvlhčovač alebo lokálny krém na použitie počas obdobia zotavenia.
  • Nemali by ste vyberať žiadne chrasty alebo pľuzgiere, ktoré sa vytvorili, pretože to môže spomaliť proces hojenia a zvýšiť riziko zjazvenia.

Výsledky laserového omladenia pleti možno očakávať v priebehu niekoľkých dní až niekoľkých týždňov po zákroku. Pokožka sa postupne stáva hladšou, napnutejšou a mladistvejšou.  

Možné následky laserového omladenia

Ako pri každom lekárskom zákroku, aj tu je potrebné si uvedomiť niektoré potenciálne riziká a vedľajšie účinky:

Sčervenanie a opuch

Sčervenanie a opuch ošetrovanej oblasti sú vedľajšími účinkami laserovej rejuvenizácie. Zmiznú v priebehu niekoľkých hodín alebo dní po zákroku.

Bolesť a nepohodlie

Niektorí ľudia môžu pociťovať miernu až strednú bolesť a nepohodlie počas procedúry a po nej, čo sa dá zvládnuť voľnopredajnými liekmi proti bolesti alebo liekom proti bolesti, ktorý vám predpíše lekár.

Pľuzgiere a jazvy

V zriedkavých prípadoch môže omladenie laserom spôsobiť pľuzgiere a zjazvenie, ak je postup príliš intenzívny alebo je pokožka osoby citlivá. Správna starostlivosť po zákroku a dodržiavanie odporúčaného protokolu obnovy pomôže znížiť riziko týchto komplikácií.

Hyperpigmentácia alebo hypopigmentácia

Laserové omladenie môže tiež spôsobiť dočasné zmeny farby pokožky, ako je hyperpigmentácia (stmavnutie pokožky) alebo hypopigmentácia (zosvetlenie pokožky). Tieto zmeny zvyčajne časom vymiznú.

Infekcia

Pri akomkoľvek kožnom zákroku, vrátane omladzovania laserom, hrozí infekcia. Je dôležité udržiavať ošetrovanú oblasť v čistote a dodržiavať odporúčané pokyny na následnú starostlivosť.

Aké výsledky môžem očakávať po laserovej rejuvenizácii?  

  • Zlepšená štruktúra pokožky;
  • Napínanie kože;
  • Zjednotenie tónu pleti;
  • Zníženie veľkosti pórov
  • Zníženie množstva ane;
  • Liftingový efekt;
  • Zdravá pleť, žiarivá pleť.